„მამაჩემმა გვითხრა, თუ სახლიდან წახვალთ, ყველაფერს ცეცხლს მივცემო, მაგრამ მისი სიტყვებისთვის ყურადღება არ მიგვიქცევია, ბიძია მაისის სახლში მაინც წავედით. მხოლოდ 150–200 მეტრი თუ გვქონდა გავლილი, როცა დავინახეთ, რომ დედას ოთახი იწვოდა. უკან დავბრუნდით სირბილით და მამას ვუყვირეთ, ეს რატომ გააკეთეო. მთვრალი იყო და ორივენი დაგვჭრა. მაგრამ ეს არც პირველი იყო, არც უკანასკნელი“... უკანასკნელი ასეთი შემთხვევა ერთი წლის წინ მოხდა, როცა მამამ დედა მოკლა.
ხანძრის ინციდენტი 2016 წლის 8 მარტს, აზერბაიჯანში, აგდაშში მოხდა (დასახლებაში, რომელიც ბაქოდან 204 კმ მანძილზე მდებარეობს).
1974 წელს დაბადებული აკბარ გულიიევი და 1975 წელს დაბადებული ფირუზა გულიიევა 1992 წელს დაქორწინდნენ. მათ ორი შვილი გაუჩნდათ – თალეჰ გულიიევი და აიტაჯ მამადოვა.
23 წლის თალეჰ გულიიევი ამბობს, რომ დედა და მამა მამის ეჭვიანობის გამო ხშირად ჩხუბობდნენ. ამის შესახებ პოლიციამაც იცოდა, მაგრამ აკბარ გულიიევმა პირობა დადო, რომ ალკოჰოლზე აუცილებლად იტყოდა უარს.
ამის შემდეგ მშობლები შერიგდნენ და მამაც, ჯარიმის სახით 67 მანეთის (დაახლოებით 40 დოლარის) გადახდის შემდეგ, გაათავისუფლეს.
თალეჰის თქმით, ხანძრის ინციდენტამდე ერთი თვით ადრე მამამ დედა კვლავ სცემა, მაგრამ დედას ამის შესახებ არც პოლიციისთვის შეუტყობინებია და არც სხვა ნაბიჯი გადაუდგამს.
„მამაჩემი ხშირად სვამდა და როცა სვამდა, სულ დედაჩემს ეჩხუბებოდა. უმუშევარი იყო, დედა კი აგდაშში კანფეტების მაღაზიაში მუშაობდა. სახლიდან გამთენიას, 5 საათზე გადიოდა და 3–4 საათზე ბრუნდებოდა. ერთხელ სამსახურში ერთმა ასაკოვანმა კაცმა წაიყვანა მანქანით, მამამ კი ეს დაინახა. სხვათა შორის, ის ასაკოვანი კაცი ტაქსის მძღოლი იყო, მაგრამ მამა ამტკიცებდა, რომ დედამ იმ კაცთან უღალატა. იმ დღეს, ჩვენს სახლში დიდი ჩხუბი მოხდა“.
თალეჰი ამბობს, რომ მამამ დედას სცემა და დედას საავადმყოფოში დაწვენა გახდა საჭირო. ქალაქ აგდაშის ცენტრალურ საავადმყოფოში მან ოცი დღე დაჰყო, სანამ სახლში გამოწერდნენ.
თთალეჰმა, რომელიც ამ ინციდენტიდან ორ კვირაში დაქორწინდა და მუშად მუშაობდა, დედას შესთავაზა, ჩემს ცოლთან და ჩემთან ერთად ბაქოში წამოდი და სამსახურიც იქ იშოვეო. მაგრამ ბაქოში, განლიგოლის დასახლებაში გადასვლამ მას მაინც არ უშველა. 2017 წლის 5 თებერვალს წავიდა და პატარა კაფეში ჭურჭლის მრეცხავად დაიწყო მუშაობა. ქმარი კი, რომელიც იმ დროს კვლავაც უმუშევარი იყო, ხშირად ურეკავდა ცოლს მისი ძმის ტელეფონით და ფულს სთხოვდა.
თალეჰმა მამასაც ურჩია ბაქოში გადასვლა და იქ სამსახურის პოვნა.
ერთი თვის თავზე კი მოვლენები ასე განვითარდა: „ერთ დღეს მითხრა, შენ სახლში დარჩი და დაისვენე, სახლში დედაშენს მე მივიყვანო. ცოტა ხანში დედას ჩემმა დამ დაურეკა, ტელეფონს კი არავინ უპასუხა. დედაჩემის სამსახურში წავედი და პოლიცია დავინახე. რომ მივუახლოვდი, დედა უკვე გარდაცვლილი იყო - სისხლისგან დაცლილიყო“.
თალეჰი ამტკიცებდა, მამას ამ დანაშაულის ჩასადენად მიზეზი არ ჰქონდაო, მაგრამ სასამართლოში აკბარის მიცემული ჩვენების მიხედვით, მას ცოლმა უღალატა, ღალატი კი ვერ აიტანა და ცოლი მოკლა.
„წინათ ამის დამტკიცებას ვერ ვახერხებდი, მაგრამ ბოლოს ორი პრეზერვატივი და სექსუალური ხასიათის სხვა ნივთები აღმოვუჩინე, რაც მის სქესობრივ კავშირზე მეტყველებდა სხვასთან, – განაცხადა აკბარმა სასამართლოზე, – როცა ვაჩვენე, ჯერ დაიბნა, პასუხი ვერ გამცა, მერე კი მითხრა, რომ ეს ყველაფერი თალეჰის ცოლისა იყო. ვეღარ ავიტანე ჩვენს რძალს რომ მოსცხო ჩირქი“.
თალეჰ გულიევმა კი მამის მტკიცება უარყო:
„მამაჩემმა იცრუა და დედა ტყუილუბრალოდ დასაჯა. დედის მკვლელობას მას არასდროს ვაპატიებ. მამაჩემი მატყუარაა. ის კაზინოში თამაშობს. მინდა, რომ უმკაცრესად დაისაჯოს. ჩემთვის ის მამა აღარაა“.
27 წლის მუშფიგ იბრაჰიმლი შეესწრო ფაქტს, როცა გულიევი ცოლს დანას ურტყამდა. იბრაჰიმლის თქმით, ქალი სახლისკენ მიდიოდა, როცა გულიიევი წამოეწია და სამზარეულოს დანა ათჯერ ჩაარტყა. „დავინახე, როგორ დაესხა თავს დანით შეიარაღებული კაცი ქალს, რომელიც ძირს დაეცა.
კაცი გაიქცა, ქალის დასახმარებლად მე მივედი, მაგრამ როცა შევათვალიერე უფრო დაკვირვებით, სასწრაფოდ სახლისკენ გავეშურე, დედაჩემთვის რომ საშველად დამეძახა. ჩავთვალე, რომ ორნი ერთად უფრო იოლად შევძლებდით მსხვერპლის შველასა და მკვლელის დაჭერას“.
იბრაჰიმლის დედამ სასწრაფო დახმარება და პოლიცია გამოიძახა, მაგრამ უკვე გვიანი იყო.
ქალი მანამ გარდაიცვალა, სანამ სასწრაფო დახმარება მივიდა.
„ამ საშინელებას ტელევიზორში ვუყურე, იქიდან ვიცოდი, რომ ქალს ფირუზა ერქვა. კაცი კი, რომელმაც ის მოკლა, მისი ქმარი აკბარი იყო, რომელმაც საკუთარი ბრალეულობა პოლიციის წინაშე აღიარა. დანაშაულის ნივთმტკიცებად კი დანა წარადგინა“, – ამბობს იბრაჰიმლი.
მსხვერპლის ძმა, მიხაილ მაისოვი ამბობს, რომ მრავალწლიანი ქორწინების შემდეგ, ცოლ-ქმარმა, როგორც იქნა, მიწის ნაკვეთი იყიდა.
ექვსი წლის შემდეგ სახლის შენებას მორჩნენ.
ამბობს, რომ მისი დის ხელფასი ტკბილეულობის მაღაზიაში 220 მანეთს (დაახლოებით, 130 აშშ დოლარს) შეადგენდა, მაგრამ დედასა და მამას შორის კონფლიქტი რომ მოეგვარებინა, ვაჟმა დედას სამსახურისთვის თავი დაანებებინა.
ქალიშვილმა აიტაჯ მამადოვამ დაადასტურა გარდაცვლილის ძმის შეფასებები - ისიც ამბობს, რომ მამა ხშირად სვამდა და სცემდა კიდეც დედას.
მამადოვა 2013 წელს დაქორწინდა და თავის მშობლებთან ერთად მას მერე აღარ ცხოვრობდა.
გულიიევს თავისუფლების აღკვეთა 10 წლით და 6 თვით მიუსაჯეს.
სასამართლომ დაადგინა, რომ ბრალდებულმა დანაშაული განზრახ ჩაიდინა და რომ მენტალური პრობლემები არ გააჩნია, მაგრამ რადგანაც აღიარებითი ჩვენება მისცა და დანაც გადასცა, გულიევი სისხლის სამართლის კოდექსის 120–ე მუხლით გაასამართლეს (განზრახ მკვლელობა, სხვა ადამიანის სიცოცხლის განზრახ ხელყოფა).
არადა, სასამართლომ საქმის განხილვა 120.2.4-ე მუხლით დაიწყო (განსაკუთრებული სისასტიკით ან საზოგადოებისათვის სახიფათო მეთოდით ჩადენილი მკვლელობა).
ამ მუხლის მიხედვით, მას 18–დან 20 წლამდე ან სამუდამო პატიმრობა ემუქრებოდა.
სასამართლოს სხდომის შემდეგ, მოსამართლმე ფეიგ განიევმა განაჩენი წაიკითხა.
განაჩენის მიხედვით, ამ კრიმინალურ შემთხვევაში განსაკუთრებით სასტიკი გარემოებები არ იკვეთებოდა.
მოსამართლემ დაადგინა, რომ ბრალდებულს ცოლის მკვლელობა მხოლოდ პატივისა და სახელისთვის სურდა, ამიტომაც ჩადენილ დანაშაულს პროკურატურამ 120.1 მიუსადაგა (განსაკუთრებული სისასტიკით ან საზოგადოებისათვის სახიფათო მეთოდით ჩადენილი მკვლელობა).
ეს მუხლი 9–დან 14 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს, თუმცა სისხლის სამართლის კოდექსის 59.1.–ე და მე-60–ე მუხლების მიხედვით, მკვლელი, რომელიც ბრალს აღიარებს და ბარდება, არ შეიძლება დაისაჯოს სასჯელით, რომელიც სამი-მეოთხედით აღემატება უფრო მკაცრი სასჯელის ზღვარს, როგორც მითითებულია კიდეც ამავე კოდექსის შესაბამის მუხლში.
აკბარ გულიევი მკვლელობის ჩადენიდან ცოტა ხანში პოლიციაში გამოცხადდა და დანაშაული აღიარა.
მან თან მიიტანა დანაშაულში გამოყენებული დანა და პოლიციას გადასცა.
აქედან გამომდინარე, ის არ შეიძლება ციხეში ჩასვან 14 წლის სამ-მეოთხედზე მეტი ხნით, რაც 10 წელიწადსა და 6 თვეს უდრის. მიუხედავად იმისა, რომ ბრალდების მხარე ჩადენილ დანაშაულზე 18 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითხოვდა, განაჩენი არ გაუპროტესტებია.

Chinara Nurmammadova
“My father said that if we left home, he would set it on fire. But my mother and I did not take it seriously, and left to go to my uncle Mayis’s house.
We had walked only 150-200 meters when we saw that my mother’s room was burning.
We ran back angrily and ask my father why he did it. He was drunk and stabbed both of us. But it was neither the first, nor the last...”
The last came a year later, when his father killed his mother.
The fire incident took place on March 8, 2016, in Agdash, Azerbaijan (204 km away from Baku). Akbar Guluyev, born in 1974, and Firuza Guliyeva (1975) were married in 1992 and they had two children named Taleh Guliyev and Aytaj Mammadova.
Taleh Guliyev, 23, said his parents often quarreled because of the jealousy of his father. The police were aware of this incident, but Akbar Guliyev promised to give up alcohol.
So his parents applied for reconciliation, and the father was set free after paying a fine of only 67 manat (about $US40).
According to Taleh, his mother was beaten by her husband and hospitalized a month before the fire, but his mother neither called the police nor took any other step.
“My father would drink alcohol, and when he was drunk he often had a conflict with my mother. My father did not work, and my mother worked at a candy shop in Agdash. She set off for work at 5 am and came back at 3-4 pm.
Once she went in an old man’s car, and my father saw them. Actually the old man was a taxi driver, but my father claimed that my mother betrayed him with that man.
That day there was a brawl in our house because of it.” Taleh said his father punched his mother, and that she was treated at Central Hospital in Agdash City for 20 days before coming back home.
Taleh, who got married two weeks after the fired and had a job as a laborer, said he suggested to his mother that she move to Baku and with he and his new wife Khanim and find a job there.
But moving to Ganligol village in Baku did not save her. She moved to Baku in February 5, 2017, and started to work as a dishwasher in a small cafe.
Her husband, who was still unemployed, often called his wife using her brother’s phone and demanded money.
Taleh suggested his father come to Baku and find work.
After a month his father came:“The next day he told me to stay at home and rest as I was tired, and that he would bring my mother home.
"After a while my sister called my mother, but she did not answer. I went to my mother’s workplace and saw the police there. When I got closer, I saw my mother was dead because of bleeding.”
Taleh insisted that his father had no reason to commit this crime. But Akbar testified in court that his wife betrayed him and he could not endure it.
“I could not prove it previous times, but the last time I found two condoms and other items about her sexual relations with someone," he told the court.
"When I showed them she could not answer at first, and then said that all of them belonged to Taleh’s wife. I could not tolerate her slandering my daughter-in-law.”
But Taleh Guliev denied his father’s claims: “My father lied and libeled my mother. I will never forgive him for killing my mother. He is a liar and a gambler.
I want him to be punished severely. I do not accept him as my father anymore”.
Mushfig Ibrahimli, 27, witnessed Guliev stabbing his wife.
Ibrahimli said she was walking toward home when Guiev came and stabbed her 10 times with a knife he took from the kitchen.
“I saw a man with a knife attacking a woman who was lying on the ground. Then he ran away and I approached to help her.
When I saw her, I immediately went home and ask for help from my mother. I thought that it would be better if there were two of us trying both to catch the murderer and help the victim.”
Ibrahimli's’s mother called the ambulance and police, but it was too late. She died before help came.
“I watched on TV news about the crime and learned that thename of the woman was Firuza, and the man who killed her was her husband Akbar, who confessed his action to the police. He also showed the knife as a proof of the crime,” Ibrahimli said.
The victim's brother Mikail Maisov said after many years of marriage, they bought a plot of land. Six years later they finished building a house.
He says his sister's monthly salary at the candy shop was 220 manat (about $US130), but that her son made her quit that job in order to solve problems between his mother and father.
Their daughter Aytaj Mammadova confirmed her brother’s comments that her father often drank alcohol and beat their mother. Mammadova married in 2013 and did not live with her parents.
Guliev was imprisoned for 10 years and 6 months. The court decided he committed the crime intentionally, and did not have any mental disorder.
But since he confessed to the crime and handed over the knife, Guliev was only convicted under paragraph 120.1 of the Criminal Code (Deliberate murder, as deliberate deprivation of life of other person).
The prosecution started the criminal case under paragraph 120.2.4 of the Criminal Code (committed with special cruelty or in publicly dangerous way). Basing on this paragraph he could get 18-20 years or lifetime imprisonment.
At the last court session, judge Faig Ganiev declared the sentence. He ruled that it was proved that the criminal did not intend special cruelty.
He just aimed to kill his wife for honour.
That is why the Court preferred paragraph 120.1 of the Criminal Code (Deliberate murder, as deliberate deprivation of life of other person) over paragraph 120.2.4 (committed with special cruelty or in publicly dangerous way).
This paragraph considers 9 to 14 years of imprisonment.
However, according to the paragraph 59.1.9 and article 60 of the Criminal Code, a murderer who gives himself up and confesses cannot be given a term of punishment exceeding three-quarters of the limit of a more strict punishment as provided by appropriate article of the present code.
Akbar Guliev went to the police right after the murder and confessed.
He also took the knife used in the crime and gave it to the police. So he could not be jailed for more than three-quarters of 14 years, which is 10 years and 6 months.
Though the prosecution wanted 18 years of imprisonment for this crime, the judgement of the court was not protested.