ალკოჰოლისა და ეჭვიანობის ნიადაგზე ქმარმა ცოლი მოკლა
ნელი სონიძე მეუღლესთან ერთად35 წლის ნელი სონიძე მეუღლემ მოკლა. დანა მას ყელში მოხვდა და გადარჩენა შეუძლებელი გახდა. 2016 წლის 13 აპრილს, თბილისში, ვარკეთილის რაიონში, ელდარის ქუჩაზე მდებარე დევნილთა კომპაქტურ დასახლებაში, სანდრო ღვინიაშვილმა მეუღლეს დანა ყელში ჩასცა.
ქალი ადგილზევე გარდაიცვალა. პოლიციამ სანდრო ღვინიაშვილმა დააკავა 108–ე მუხლის შესაბამისად, რაც განზრახ მკვლელობას გულისხმობს. ქმარმა დანაშაული აღიარა და 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. გამოძიების თანახმად, მკვლელობის მოტივი ეჭვიანობა იყო.
42 წლის ღვინიაშვილისთვის ეს პირველი ნასამართლეობა არ არის, ხულიგნობის ბრალდებით, რაც სხვა მამაკაცებთან ხელჩართულ ჩხუბს უკავშირდებოდა, ის სხვა და სხვა დროს სამჯერ იყო ნასამართლევი. სანდრო და ნელი ხუთი წლის ცოლ–ქმარი იყვნენ. მათ სამი წლის გოგონა ჰყავდათ, თუმცა ნელის ასევე ჰყავდა შვილები წინა ორი ქორწინებიდან. მისი უფროსი (15 წლის) და უმცროსი შვილები ბებიასთან ცხოვრობენ, შუათანა (7 წლის) კი მეუღლის ოჯახში იზრდება.
ორივე ოჯახი კახეთიდანაა. თვითონ წყვილი შვიდი წლის განმავლობაში დევნილთა დასახლებაში ცხოვრობდა, რადგან სახლი არ ჰქონდათ და არა იმიტომ, რომ მართლა დევნილები იყვნენ. ნელი დროდადრო სუვენირებს ჰყიდდა, სანდრო კი ინჟინერ–ტექნიკოსად მუშაობდა.
64 წლის მეზობლის, ციცო ღონღაძის გადმოცემით, ცოლ–ქმარი ხშირად ჩხუბობდა, რადგან ნელის სმა უყვარდა: „ამ მიზეზით ქმარი ხშირად ეჩხუბებოდა მას. ქალი ხშირად სვამდა და კაცი ამას ვერ პატიობდა. რაც შეეხება სანდროს, მშრომელი ბიჭი იყო, ნელის დედა ახლა კი ამტკიცებს, სანდრო არ მუშაობდაო, მაგრამ ეგ ტყუილია. საშინელებაა, როცა ცოლს სმა უყვარს. მკვლელობაზე ლაპარაკი ზედმეტია, მაგრამ ცოლი სანდროს ნამდვილად არ უვარგოდა“.
მკვლელობა შუათანა შვილის თვალწინ მოხდა. 76 წლის მეზობელი, ვენერა მილაძე ამბობს, რომ იყვნენ სხვა თვითმხილველებიც, უბრალოდ, პროცესის შეჩერება ვერავინ შეძლო. „ყველაფერი რამდენიმე წუთში მოხდა. არც ერთი არ იყო სასიამოვნო ადამიანი, მაგრამ კაცი ცოლს ვერაფრით აპატიებს, თუ ის მსმენლია. ეგეც რომ არა, ნელი ოჯახის ქალივით არ იქცეოდა. ზოგჯერ მუშაობდა კიდეც და შემოსავალიც ჰქონდა, მაგრამ ოჯახური ცხოვრება არ მოსწონდა. ერთად რამდენიმე წელს იცხოვრეს, მაგრამ ერთმანეთს ვერაფერი გაუგეს, ვერ მიეჩვივნენ, ამიტომაც ყველაფერი ასეთი დანაშაულით დასრულდა“. – ამბობს მელაძე. ~
მსხვერპლის დედა, 62 წლის როზა სანოძე აღიარებს, რომ მისი ქალიშვილი ხშირად სვამდა, მაგრამ ამტკიცებს იმასაც, რომ „სანდრო ფსიქოპატი“ იყო: „თითქმის ყოველდღე ჩხუბობდნენ მწარედ. ჩემი სიძმე სამჯერ იყო ნასამართლევი. ის ნელისთვის მესამე ქმარი იყო. თავიდან ყველაფერი კარგად იყო, თითქოს, კარგი ურთიერთობა ააწყვეს, ჩემი ქალიშვილი კაცივით მუშაობდა, მეტალს აგროვებდა და აბარებდა. თავიდან მეც მათთან ერთად ვცხოვრობდი და ვხედავდი, რომ სულ ჩხუბობდნენ. ერთხელ ჩემმა სიძემ ხელი მე მომტეხა. ყვიროდა და ნელის კიცხავდა, მეგობარზე ეჭვიანობდა. ნელი კი მაინც არ გაყრია მას, არ უნდოდა, ხალხს ამაზე ჭორაობა დაეწყო“.
მსხვერპლის დედა დასძენს, რომ მისი სიძე სულ მოკვლით ემუქრებოდა მის ქალიშვილს და ბოლოს ასეც ქნა. „ჩემი შვილი ხშირად სვამდა და სანდროც, ამის გამო, ეჩხუბებოდა.
"ჩემი გოგო ქალა–ბიჭა იყო. მეზობლის კაცებთან ერთად უყვარდა სმა, ზოგჯერ მარტოც სვამდა ხოლმე, მაგრამ ჭკუიდან არასდროს გადასულა, მეოჯახე ქალი იყო. იმ დღეს სანდრო შეზარხოშებული იყო და ვერ ხვდებოდა, რას გააკეთა. ცოლს ეზოში ელოდებოდა. როცა ნელი დაბრუნდა, არც უყვირია, არც უჩხუბია, უბრალოდ მოკლა. ეს იყო ცოლის წინასწარი განზრახვით მკვლელობა. ჭრილობა ნელიმ ყელში მიიღო, არტერია გადაეხსნა და იქვე გარდაიცვალა“.
ნელის დედა ამტკიცებს, რომ სანდროს ოჯახი თავიანთ შვილს ხელს არ აფარებს: „ჩემი სიძის ნათესავებთან ნორმალური ურთიერთობა მაქვს. მამამისი ამბობს, რომ სანდრო ციხიდან გამოსაშვები კაცი არ არის. როცა გამოვა, დარწმუნებული ვარ, რომ სხვებსაც მოკლავს“.
სონიძის მტკიცებით, სანდროს დედას თავისი შვილის ცოლი არ მოსწონდა და სურდა, გაყრილიყვნენ.
„რადგან ნელის ორი შვილი ჰყავდა ორ სხვა ქმართან, სანდროს დედას არ სურდა, რომ მის შვილს ასეთი ცოლი ჰყოლოდა, ერთად ყოფილიყვნენ. მან ისიც თქვა, რომ უმჯობესია სანდრო ციხეში იჯდეს, ვიდრე ასეთ ქალთან იცხოვროს“.
ბრალდებულის დედა მაია ღვინიაშვილი უარყოფს ამ ფაქტს და ამბობს, რომ რძალთან შესანიშნავი ურთიერთობა ჰქონდა. მაია ღვინიაშვილი, პირიქით, საკუთარ ვაჟს აკრიტიკებს.
„არავის აქვს უფლება, სხვისი შვილი მოკლას, თუ თავის ცოლს ვერ აიძულა, შეცვლილიყო, უნდა გაყროდა მას. ორი ქმარი გაეყარა ნელის და ჩემმა შვილმა რაღაზე მოკლა? აჯობებდა, გაჰყროდა. თუმცა, ერთმანეთი უყვარდათ. სანდროს უბრალოდ ის უნდოდა, ნელის რომ ნაკლები ესვა. არაფერს ეუბნებოდა, ნელის მხოლოდ სახლში, ან მეგობრებთან ერთად რომ დაელია, მაგრამ ის სვამდა ყოველდღე და სანდროს ამის მიღება არ შეეძლო. ნელის ახლო ურთიერთობა ჰქონდა თავისი ერთ–ერთი მეგობრის ყოფილ ქმართან.
ერთხელაც ნელიმ დაურეკა მას და ერთად დალევა შესთავაზა, კაცმა უთხრა, არაყს გიყიდი, მაგრამ ერთად ვერ დავლევთ, მე არ მცალიაო, მოგვიანებით მაინც შეხვდნენ ერთმანეთს და ნელი მანქანაში ჩაუჯდა. ჩემი ვაჟი საგურამოში მუშაობდა, მაგრამ შინ იმ დღეს ადრიანად დაბრუნდა. ნელის რამდენჯერმე დაურეკა, მაგრამ მან არ უპასუხა. მიხვდა, რომ ნელი სვამდა.
ნელის დედაც და მეც იქვე ვიყავით, სანდროს გვერდით და დავიზაფრე, რადგან ვიცოდი, რომ სანდროს ჯიბეში დანა ედო. ელექტრიკოსია და დანა სულ თან დააქვს, სულ სჭირდება.
ნელი და მისი მეგობარი სახლში ტაქსით დაბრუნდნენ. როცა სანდრომ ტაქსი დაინახა, მანქანისკენ გაიქცა. მე არ დამინახავს, მაგრამ თვითმხილველები ამბობენ, რომ ჯერ სანდრომ ცემა დაუწყო თავის ცოლს, ამ დროს მანქანიდან ნელის მეგობარი გადმოვიდა და სანდროს შეჩერება სცადა, მაგრამ სანდრო კიდევ უფრო გაღიზიანდა და მოკლა ცოლი. შემდეგ მისი მეგობრის მოკვლაც სცადა, მაგრამ მეზობლებმა შეაჩერეს. სანდრო სწორედ მასზე ეჭვიანობდა. სასწრაფო დახმარების და პოლიციის მანქანები უმალ ადგილზე გაჩნდნენ, მაგრამ ნელის გადარჩენის შანსი არ არსებობდა. რაც შეეხება ჩემს შვილს, წინააღმდეგობა არ გაუწევია, თავისით ჩაბარდა პოლიციას“.
სანდროს დედა ფიქრობს, რომ ეს არ იყო წინასწარი განზრახვით შესრულებული მკვლელობა, მას უბრალოდ ცოლის შეშინება სურდა:
„სანდრომ ნელის ძმასაც უთხრა, რომ სურდა, მხოლოდ ყურზე მიეყენებინა ჭრილობა და რომ ცოლი უბრალოდ შემოაკვდა. ნელისთვის მითქვამს კიდეც, რომ მისი საქციელის გამო, სანდრო კვლავაც ციხეში მოხვდებოდა – ჩემი შვილი სამჯერ არის მანამდე ნასამართლევი, ნელისთანაც ყოველდღე ჩხუბობდა, მაგრამ მაინც ვერ წარმოვიდგენდი, ამის გაკეთება თუ შეეძლო. ჩემს შვილს ამ მკვლელობას ვერასდროს ვაპატიებ. ის ახლა უკვე მკვლელია და არ აქვს მნიშვნელობა იმას, ნელი ღალატობდა თუ არა. თუმცა კი დარწმუნებული ვარ, რომ არ უღალატია, გიჟდებოდა სანდროზე, მისი ერთადერთი პრობლემა სმა იყო. ალკოჰოლის გარეშე უბრალოდ არ შეეძლო, ეცხოვრა“.
ბრალდებულის მამის, კაკო ღვინიაშვილის თქმით, მისი შვილის საქციელი ამაზრზენია და რომ მას არავითარი უფლება არ ჰქონდა, ჩაედინა ის, რაც ჩაიდინა:
„ნელი ჩვეულებრივი, მეოჯახე ქალი არ იყო, – ამბობს კაკო ღვინიაშვილი, – ამიტომაც კამათობდნენ ხშირად. სანდრომ ცოლი ხომ მოკლა და რაღაც გაგებით ამ საქციელით თავიც მოიკლა. ჩემი რძალი ძალიან მიყვარდა, სულ ვეუბნებოდი, სახლში დაელია და არა გარეთ, სხვა კაცებთან ერთად, მაგრამ მას ასეთები არ ადარდებდა“.
კაკო ღვინიაშვილის თქმით, ნელიმ იცოდა, რომ მალე მოკვდებოდა და მეზობელს სთხოვა, მის შვილებზე ეზრუნა.
ნელი სონიძე შვილებთან ერთადნელის უფროსი შვილი იხსენებს, რომ ცოლ–ქმარი ყოველდღე ჩხუბობდა და დასძენს, რომ სანდრო დედამისს მოკვლით წინა ღამითაც დაემუქრა: „ყოველ წვრილმანზე ჩხუბობდნენ. არც ერთს არ შეეძლო უკან დახევა. ის სულ უმეორებდა, მოგკლავო და ამბობდა, რომ ამისთვის ექვსი წლით ჩაჯდება. ეს აზრი სანდროს აკვიატებული ჰქონდა. დედაჩემი მასთან განქორწინებაზე სულ ფიქრობდა, მაგრამ გადაწყვეტილებას ვერ იღებდა, იცოდა, რომ ოჯახს ამით კიდევ უფრო გააღიზიანებდა – ეს ხომ მისი მესამე ქორწინება იყო. თანაც, სანდრო მართლა ძალიან უყვარდა და გაყრა არც უნდოდა“.
ნინო ამბობს, რომ მკვლელობის მომენტში შინ არ იყო: „დეიდაჩემთან ვიყავი წასული და როცა იმ საღამოს შინ დავბრუნდი, მკვლელობა უკვე მომხდარი იყო“. ნელი თავის მშობლიურ სოფელ უჯარმაში გადაასვენეს და იქ დაკრძალეს. სანდრო კი ამ ეტაპზე იღწვის, რომ სასჯელი შეუმსუბუქონ. მისი ადვოკატის, ნუგზარ დათუკიშვილის თქმით, სააპელაციო სასამართლომ, სასჯელის შემსუბუქებაზე უარყოფითი გადაწყვეტილება გამოიტანა, ამიტომ ახლა სარჩელის შეტანას უზენაეს სასამართლოში აპირებენ.
ადვოკატი სასამართლო მოსმენას ერთ თვეში ელოდება. საქართველოში ფემიციდის შემთხვევები მატულობს. უმეტესწილად, ოჯახში ძალადობა ალკოჰოლისა და ნარკოტიკის მოხმარებასთანაა კავშირში. ალკოჰოლი უარყოფით გავლენას ახდენს მომხმარებლის აღქმის, სურათის გამთლიანებისა და ინფორმაციის გადამუშავების უნარებზე.
ზოგიერთი კვლევის მიხედვით, ალკოჰოლის ჭარბი მოხმარების შედეგად, მომხმარებელს შესაძლოა შეექმნას გადამეტებული წარმოდგენა საკუთარი ძალაუფლებისა და სხვებთან უპირატესობის შესახებ. ასევე, ზოგიერთი კვლევა იმასაც ამტკიცებს, რომ ნივთიერებაზე დამოკიდებულება ზრდის აგრესიული რეაქციების მაჩვენებელსაც.

By Tatia Shaishmelishvili
35-year-old Nelly Sonidze was killed by her husband. She suffered a knife wound to the throat and could not be saved.
On April 13, 2016, in a compact settlement of refugees in the Varketeli district of Tbilisi, April of 2016, in the third array of Varketili, Eldarstreet, in compact settlement of refugees, Sandro Ghviniashvili killed his wife. She died at the scene. Police arrested him at the scene under article 108 article -- premeditated murder. He confessed and was jailed for 10 years.
According to the investigation, the motive was jealousy. The 42-year-old Ghviniashvili was convicted three times earlier on hooliganism charges after fights with other men.
Sandro and Nelly were married five years. They had a three-year-old girl together, and Nelly had one child each with two previous husbands. Her oldest (15) and youngest child are living with their grandmother. The middle child (7) is with her husband's family.
Both families are from Kakheti. They lived in the refugee housing for seven years because they had been homeless, not because they were ever refugees. Nelly occasionally sold souvenirs and Sandro worked as engineering technician.
According to 64-year-old neighbor Tsitso Ghonghadze, they were often fighting because Nelly loved drink: “For this reason, he was often arguing with her. The woman was drinking frequently and her husband could not forgive. As of Sandro, he was worker. Nelly’s mother says that he was not working, but it is a lie. "It is terrible when a wife loves to drink. Murder is unimaginable, but his wife was not good in this case.”
The murder happened in front of the second child. Neighbor Venera Miladze, 76, said there were other witnesses, but nobody could not stop it.
“It happened in just a few minutes. None of them were good. But a man cannot forgive when his wife constantly drinks," Miladze said. "Besides, Nelly was not acting like a family person. “Sometimes she was working and had some income, but she didn’t like family life. They were together several years, but they did not adapt to each other. That why the end was a crime.”
The victim’s mother Roza Sonidze, 62, admits her daughter was drunk frequently, but claims that Sandro is psychopathic:
“They had a family fight every day. My son-in-law was convicted three times. He was Nelly's third husband. Their relationship wasn't bad at first. My daughter was working like a man, gathering scrap metals and selling them.
"In the beginning I was living with them and I saw them fight. Once my son-in-law broke my hand. He was shouting and scolding Nelly. He was jealous because of a friend. Nelly did not divorce him. She did not want people to start talking about this.”
She said her son-in-law had threatened to kill her daughter and then did it.
“My girl was drinking, and because of it Sandro had a fight with her. My girl was a tomboy; she was drinking with neighbor men. Sometimes Nelly was drinking alone, but she had never lost her mind. She was a family woman.
"That day, Sandro was a bit drunk and did not know what he was doing. He was waiting for his wife in the yard. When Nelly came back, he did not fight with her. He just killed her. It was a premeditated killing of his wife. Nelly had a throat wound and an artery was cut. She died at the scene.”
She says Sandro's family does not make excuse for their son.
“I have a normal relationship with my son-in-law’s family. His father says Sandro should not be let out of prison. When he gets out, I am sure he will kill others,” she said.
Sonidze said Sandros’s mother did not like the victim and wanted them to divorce.
“Because Nelly had two children with other husbands, Sandro’s mother did not want them to be together. She said it would be better for Sandro to be in prison than for them to be together.”
The defendant’s mother Maia Ghviniashvili denies that story and said she had a perfect relationship with her daughter-in-law. She criticizes her own son.
“Nobody has the right to kill another’s child," When he could not change his wife’s behaviors, he needed to divorce her. Two husbands divorced her. So why did my son kill her? It would have been better if he divorced her.
“They were in love with each other. Sandro only tried to reduce her drinking. He had no problem if Nelly drink at home, or with her friends. But she was drinking every day and Sandro could not accept it.
“Nelly had a good relationship with one of her friend’s ex-husband. Nelly called him and suggested they drink together. He offered to buy vodka for her, but said they could not drink together because he was busy. Later they met and Nelly got in his car.
"My son was working in Saguramo, but he came back early. He called Nelly several times but she did not answer. He guessed that Nelly was drunk. Nelly’s mother and I were both with Sandro. I panicked because I knew that Sandro had a knife in his pocket. He is an electrician and he always needs it.
"Nelly and her friend came back by taxi. When Sandro saw the taxi, he ran toward it. I did not see it, but spectators said at first Sandro started kicking his wife. The friend got out of the car and tried to stop my son. But Sandro became more excited and killed his wife. Then Sandro tried to kill Nelly’s friend, but neighbors stopped him. Sandro was jealous because of him.
“The ambulance and police came immediately. There was no chance to save Nelly. As for my son, he did not resist and surrendered to police.”
Sandro’s mother says she doesn't think it was premeditated murder, and that he only wanted to scare his wife.
“Sandro told Nelly’s brother he only wanted to cut her ear, and the murder happened accidentally. I told Nelly that because of her behavior, Sandro would end up in prison again. My son was convicted three times before. They had a family fight every day.
"But I could not imagine that my son could do that. “I will never forgive my son; he is a murderer. It does not matter if Nelly cheated on him or not. But I am sure she never did, because she is crazy about Sandro. Her problem was drinking. She could not live without it.”
According to the defendant’s father Kako Ghviniashvili, his son's behavior was terrible and he had no right to do what he did.
“Nelly was not a family woman," he said. "Because of that they were arguing. Sandro killed his wife and in a way killed himself. I loved my daughter-in-law very much. I always told her to drink at home, but not with other men. But she did not care.”
He said that Nelly was sure she was going to die soon and she asked her neighbor to care for her children.
Nelly’s oldest child said the couple fought every day. She said Sandro threatened to kill her mother the night before:
“They were fighting about little things. Neither of them could compromise. He always was threatening to kill her and saying if he did he would be jailed for six years. This was Sandro’s obsession.
“My mother was always thinking about divorce, but she could not do it. She knew her family would rebuke her because she had been married three times. Besides, she loved Sandro very much and did not want to divorce him.”
Nino says she was away at the time of the murder: “I was at my aunt’s home. When I returned home that evening, the murder had already happened."
Nelly’s body was taken to her native village Ujarma for burial. As for Sandro, he is trying to get his sentence reduced. His lawyer Nugzar Datukishvili said the Appeal Court refused to reduce the sentence. Now they plan to file suit in the Supreme Court. The lawyer expects a hearing in about one month.
The number of femicide cases in Georgia continue to increase. In many cases, domestic violence is related to the use of alcohol and drugs. Alcohol can affect the user’s ability to perceive, integrate and process information. Some research indicates that a large quantity of alcohol can increase the user’s sense of personal power and domination over others. Also, some research indicates that substance abuse may increase aggressive responses.