ავტორი: დავით მსახურაძე
საერთაშორისო ტრეფიკინგის მსხვერპლნი საქართველოში ძირითადად ცენტრალური აზიის ქვეყნებიდან არიან (ტაჯიკეთი, უზბეკეთი, ყირგიზეთი)
2013 წლის 23 მაისს, ბეშუმში, 29 წლის უზბეკი ქალის ბარგიზბეგიმ რახმანოვას მიერ დაქირავებულმა ორმა მამაკაცმა უზბეკი გოგონა მოკლეს. რახმანოვა ხუთ უზბეკ ქალს დაჰპირდა, რომ თურქეთში მაღალანაზღაურებად სამსახურში წაიყვანდა, მაგრამ ჩავიდნენ თუ არა ქალები შავი ზღვისპირეთში, ქალაქ ბათუმში, რახმანოვამ ისინი ხიმშიაშვილის ქუჩის #11–ში მდებარე, #39–ე ბინაში მიიყვანა, პასპორტები ჩამოართვა, გარეთ გასვლა აუკრძალა და სხვადასხვა ტიპის კლიენტებთან, ფულის სანაცვლოდ, ნაძალადევ სექსუალურ ურთიერთობებში ჩართო.
თუ ქალებს გაჯიუტებას შეატყობდა, რახმანოვა მათ მუქარებით ავსებდა – ეუბნებოდა, რომ ბათუმში მცხოვრებ უზბეკ მამაკაცებს აცემინებდა მათ თავს; რომ გოგონების პროსტიტუციის ამბავს თვითონვე შეატყობინებდა ბათუმის პოლიციას და დააჭერინებდა; რომ „ყველაფერს“ გააგებინებდა მათ ნათესავებსაც.
გოგონებს 3 ათასი დოლარი უნდა გამოემუშავებინათ და რახმანოვასთვის მიეცათ – ეს იქნებოდა მათი „სამგზავრო ხარჯის“ ანაზღაურება. გოგონებმა მოგვიანებით ჩვენება მისცეს, რომ რახმანოვა მათ თითქმის მთელ ფულს ართმევდა და საკვებზე საკმარის თანხასაც კი ძლივს უტოვებდა.
ბათუმის საქალაქო სასამართლოს ინფორმაციით, პირველი გოგონა ბათუმში 2012 წლის 24 ივნისს ჩავიდა, ბოლო კი – 2013 წლის 19 მაისს. მესამე გოგონამ, 25 წლის რაიხონ კ.–მ ბათუმამდე 2013 წლის 5 აპრილს ჩააღწია.
ერთი თვის შემდეგ ის უკვე უპირისპირდებოდა რახმანოვას, ფსიქოლოგიურად გაუწონასწორებელი ჩანდა და დახმარებას საჭიროებდა. ერთ–ერთი გოგონა, დილობარ რ. იხსენებს, რომ ის საკუთარი თვალით ხედავდა, როგორ სცემდა რახმანოვა რაიხონ კ.–ს, რადგან ის დისკო–კლუბში წასვლაზე და იქ მეძავად მუშაობაზე უარს აცხადებდა.
რაიხონ კ. აფრთხილებდა რახმანოვას, რომ ისევ უზბეკეთში დაბრუნდებოდა და მისი არალეგალური და ძალადობრივი ქმედებების შესახებ პოლიციას შეატყობინებდა.
რახმანოვა დაუკავშირდა საქართველოს მოქალაქეს კახა დიასამიძეს და უზბეკეთის მოქალაქეს, ხაიოტ რ.–ს, რომლებიც ბათუმში იმყოფებოდნენ და ჯამში 2 ათასი დოლარი შესთავაზა ორივეს რაიხონ კ.–ს მოსაკლავად. რაიხონის თავიდან მოცილება რახმანოვას ძალიან სჭირდებოდა, რადგან ეს გოგონა მის ბიზნესს საფრთხის ქვეშ აგდებდა.
ორივე კაცი დათანხმდა შემოთავაზებას და დასახელებული თანხის სანაცვლოდ რაიხონის მოკვლა განიზრახა. 2013 წლის 22 მაისს კაცებმა რაიხონ კ.–ს თბილისის აეროპორტამდე ჩაყვანა შესთავაზეს – იქიდან უზბეკეთში გაფრენა უკვე იოლი იყო. თუმცა, ხაშურამდე როგორც კი ჩავიდნენ, რაც აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს შორის თუ მგზავრობთ, ერთგვარი შუა მონაკვეთია, კაცებმა მძღოლს და მანქანის პატრონს, ანზორ დიასამიძეს სამხრეთით, ახალციხისკენ გადახვევა სთხოვეს.
ანზორ დიასამიძემ იმ მომენტში ჯერ კიდევ არ იცოდა, რომ მკვლელობა იგეგმებოდა. კახა დიასამიძემ და ხაიოტ რ.–მ რაიხონ კ. თავში ქვის ჩარტყმით მოკლეს. მკვლელობა მოხდა ბეშუმის მახლობლად, დაუსახლებელ ტერიტორიაზე, რომელსაც შქერნალს ეძახიან. გარდაცვლილი ქალის გვამი იქვე, შორიახლოს, დამალეს, მისი პირადი ნივთები კი დაწვეს. დანარჩენ გოგონებს რახმანოვამ გამოუცხადა, რომ რაიხონ კ. უზბეკეთში გააბრუნეს.
მან თითოეულ მათგანს ტელეფონის ნომრის შეცვლაც აიძულა. 2013 წლის 1 ივნისს რახმანოვა უზბეკეთში გაემგზავრა. ბათუმში კი გოგონების პასპორტები დატოვა. ბათუმის საქალაქო სასამართლომ რახმანოვა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143–ე (ცოცხალი ადამიანებით ვაჭრობა) და 109–ე მუხლების (დამამძიმებელ გარემოებებში მკვლელობის ჩადენა) მიხედვით, დამნაშავედ სცნო. მას სამუდამო პატიმრობა შეეფარდა. თუმცა ის კვლავაც თავისუფალია და არავითარი ინფორმაცია მისი ახლანდელი ადგილ–მდებარეობის შესახებ ცნობილი არ არის.
კახა დიასამიძეს 17–წლიანი პატიმრობა შეუფარდეს, ხაიოტ რ.–ს – 18 წლიანი. მძღოლს, ანზორ დიასამიძეს კი მიუსაჯეს ორი წელი მკვლელობის შესახებ ინფორმაციის დამალვისთვის. მისი თქმით, კახა დიასამიძე მისი ნათესავია და რადგანაც კახა თავის მეგობართან ერთად დაემუქრა, იძულებული გახდა, მკვლელობის შესახებ ინფორმაცია დაემალა. კახა დიასამიძეს ბრალი არ უღიარებია. ხაიოტ რ.–მ საკუთარ თავზე აიღო დამამძიმებელი გარემოებები.
მან თქვა, რომ მკვლელობის მოტივი იყო რაიხონ კ.–ს წინააღმდეგ მიმართული შურისძიება მისი 4 წლის შვილის გატაცების გამო. Atipfund Georgia სამთავრობო ფონდია, რომელიც ტრეფიკინგის მსხვერპლს იცავს. ისინი დაზარალებულებს სამი თვის განმავლობაში თავშესაფარს, ფსიქოლოგიურ და სოციალურ რეაბილიტაციას, სამედიცინო მომსახურებას, იურიდიულ დახმარებას, ერთჯერად კომპენსაციას და, თუ საჭიროა, თარჯიმნის სერვისსაც სთავაზობენ.
Atipfund Georgia–ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერის ქეთი ბეროშვილის თქმით, მათთან ტრეფიკინგის მსხვერპლს საქართველოს შს სამინისტრო, არასამთავრობო ორგანიზაცია, სამედიცინო ინსტიტუციები და სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლები ამისამართებენ. მოქმედებს ცხელი ხაზიც (116 006) გადაუდებელი დახმარების საჭიროების შემთხვევაში. ბერიშვილის თქმით, მითითებულ ნომერზე ნებისმიერს შეუძლია დარეკვა, ვინც ფიქრობს, რომ თვითონაა ტრეფიკინგის მსხვერპლი.
ზარს დაუყოვნებლივ მოჰყვება რეაგირება – დაზარალებულს უმალ აღმოუჩენენ შესაბამის დახმარებას. საკონსულტაციო ცხელი ხაზი ტრეფიკინგთან დაკავშრებული საკითხების შესახებ. ინფორმაცია ზარების შესახებ 2014–2016 წლებში.
Atipfund–ის მიხედვით, 2014 წელს მათ 121 ზარს უპასუხეს, 2015 წელს – 189 ზარი მიიღეს, 2016 წელს კი – 123. 2014 წელს თავშესაფარი სულ 5 მსხვერპლმა მოითხოვა, 2015 წელს – ექვსმა, 2016 წელს კი – ოთხმა. 2014 წელს, გარდა ამისა, გაიცა 9 ერთჯერადი კომპენსაცია ტრეფიკინგის მსხვერპლებზე, 2015 წელს გასცეს 18 ასეთი საკომპენსაციო თანხა, 2016 წელს კი – სულ ორი.
ერთჯერადი კომპენსაცია, რომელსაც ტრეფიკინგის მსხვერპლი იღებს.
Atipfund–ს საქართველოში ორი თავშესაფარი აქვს, ბათუმში (რომელიც 2006 წელს გაიხსნა) და თბილისში (2007). თუმცა, მსხვერპლს თავშესაფარში დარჩენა მხოლოდ 3 თვიდან ერთ წლამდე შეუძლია. თავშესაფრიდან გასვლის შემდეგ კი Atipfund–ის სოციალური მუშაკი მსხვერპლთან დაკავშირებას ყოველ სამ თვეში ერთხელ ცდილობს. ბერიშვილის მიხედვით, ფონდის უცხოელ ბენეფიციარებს შორის ძირითადად არიან ტაჯიკეთის, უზბეკეთის და ყირგიზეთის მოქალაქენი.
საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშის მიხედვით, ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში 80 ადამიანი ოფიციალურად აღიარეს ტრეფიკინგის მსხვერპლად. მათი უმრავლესობა საქართველოს მოქალაქეები არიან.

By Davit Msakhuradze
An Uzbek girl was killed by two men hired by Nargizbegim Rakhmanova, a 29-year-old Uzbek woman, in Beshumi, on May 23, 2013.
Rakhmanova tricked five Uzbek women by promising them a high salary job in Turkey. But after their arrival in the Georgian Black Sea city of Batumi, she led them to N11 Khimshiashvili Street, flat N39, took their passports away, prohibited them from going outside, and forced them to have sexual relationships with other people for money.
She threatened that if they refused, Uzbek men living in Batumi would physically abuse them. Nargizbegim also threatened to tell Batumi police station the girls were prostitutes, and that they would be jailed. Finally she threatened to tell “everything” to the girls’ relatives.
The girls had to earn and pay back $US3,000 to Rakhmanova for "travel expenses". The Uzbek girls testified that she was taking all their money and giving back barely enough for food.
According to Batumi City Court, the first girl arrived on June 24, 2012 and the last on May 19, 2013.
The third girl to arrive, 25-year-old Raikhon K., reached Batumi on April 5, 2013. After a month, she was fighting with Rakhmanova and appeared to be psychologically unstable and in need of help.
Dilobar R., another of the girls, said she witnessed Rakhmanova hitting Raikhon K. because she refused to go to a disco club and work as a prostitute.
Raikhon K. warned Rakhmanova that she was going to get back to Uzbekistan and inform police about Rakhmanova’s illegal and violent actions.
Rakhmanova contacted Georgian citizen Kakha Diasamidze and Uzbek citizen Khaiot R., who were in Batumi. She offered them a total of $US2,000 to kill Raikhon K., as she represented a real threat to her business. Both man agreed to commit premeditated murder for that amount of money.
On May 22, 2013, the two men told Raikhon K. they would take her to the Tbilisi airport so that she could return to Uzbekistan. However, after reaching Khashuri, the halfway point on the west-east trip, they told the driver and the owner of the car, Anzor Diasamidze, to turn south towards Akhaltsikhe. At that time, Anzor Diasamidze didn’t know about the ordered murder.
Kakha Diasamidze and Khaiot R. killed Raikhon K. by hitting her on the head with a stone. The murder happened on an uninhabited territory called Shqernali near Beshumi. They hid the corpse nearby and burned her personal items.
Rakhmanova told the rest of the girls that Raikhon K. was taken to Uzbekistan. She forced all of them to change phone numbers. On June 1, 2013, Rakhmanova traveled back to Uzbekistan. She left behind the girls' passports.
Batumi City Court found Rakhmanova guilty according to Georgia’s Criminal Code Article 143 (trade of human lives), and Article 109 (murder under aggravating circumstances). She was given a life sentence in prison. Rakhmanova is still free. There is no information about her current location.
Kakha Diasamidze was sentenced to 17 years in prison and Khaiot R. received 18 years. The driver Anzor Diasamidze received two years for not revealing the information about the murder. He said that because Kakha Diasamidze was his relative and because he was threatened to keep silent, he couldn’t report the crime.
Kakha Diasamidze didn’t confess. Khaiot R. claimed aggravating circumstances. He said the motive for the murder was revenge against Raikhin K. for kidnapping his 4-year-old child.
Atipfund Georgia is the government fund for protecting trafficking victims. They offer shelter for three months, psychological and social rehabilitation, medical services, legal assistance, one-time compensation and, if necessary, interpreter services.
According to Qeti Beroshvili, public relations manager for Atipfund Georgia, the country's Ministry of Internal Affairs of Georgia, non-governmental organizations, medical institutions and representatives of the Public Defender's Office find trafficking victims and subsequently send them to Atipfund. There is a hotline (116 006) for immediate help.
“Any person can call who thinks that they are a victim of trafficking, and he /she will be provided with appropriate assistance,” says Berishvili.
Consultation hotline on trafficking issues. Information about calls in 2014-2016
Atipfund says they received 121 calls in 2014, 189 in 2015, and 123 in 2016. Only 5 people sued shelters in 2014, 6 in 2015, and 4 in 2016.
There were 9 one-time compensations for trafficking victims in 2014, 18 in 2015, and only 2 in 2016.
The one-time compensation paid to victims of trafficking
Atipfund has two shelters in Georgia, in Batumi (opened in 2006) and Tbilisi (2007). But one can stay in shelter for only 3 months to 1 year. After a victim leaves the shelter, an Atipfund social worker tries to connect with the victim, usually once every 3 months.
According to Berishvili, foreign beneficiaries of the Fund are mostly from Tajikistan, Uzbekistan and Kyrgyzstan.
According to a report from the Public Defender of Georgia, in the last five years up to 80 people were officially recognized as trafficking victims. Most are citizens of Georgia.